favorite
favorite
hide
unhide
flag

Posted

print

High school textbooks for homeschool (Pittsburg)

High school textbooks for homeschool 1 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 2 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 3 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 4 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 5 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 6 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 7 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 8 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 9 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 10 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 11 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 12 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 13 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 14 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 15 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 16 thumbnailHigh school textbooks for homeschool 17 thumbnail
condition: excellent
I’m going to college. I have some leftover high school books that are slightly used for sale. Pick up in Pittsburg. Books and prices are listed below.

Exploring Creation with Physics, 2nd edition. Includes textbook, solutions, and tests. $50

Exploring Creation with Marine Biology, 2nd edition. Includes textbook, student notebook (used up to module 5), tests, solutions, microscope slides, DVD, and a full dissection kit. $200

Grammar for the Well Trained Mind. Includes purple workbook (used up to week 2), teacher key, core instructor text, and guidebook. $12

Vocabulary Spelling Poetry IV, 5th edition. Includes workbook and teacher key. $10

Grammar and Composition IV, 4th edition. Includes Work-textbook and teacher key. $40

6+1 Traits of Writing. $12

Six Traits for Writing Success. Textbook. $12

Word Roots levels 1&2. By Cherie A. Plant. $15

Put that in Writing level 1, 2nd edition. Includes textbook and teacher key. $10

WriteShop II, 4th edition. Includes textbook and teacher key. $25

Por Todo El Mundo, Spanish 1A & 1B. By Steven A. Guémann. $30

Epsilon Fractions, by Math U See. Includes instruction manual, DVD, and manipulative overlay kit. $60

Pre-algebra, by Math U See. Includes instruction manual and DVD. $40

Algebra 1, by Math U See. Includes instruction manual and DVD. $40

Geometry, by Math U See. Includes instruction manual and DVD. $40

Algebra 2, by Math U See. Includes instruction manual, DVD, and a test book (used up to chapter 5). $45

Math U See manipulative integer block kit. $50

Historical Atlas of the World, by Rand McNally, 6th edition. $5

post id: 7714189782

posted:

best of [?]

loading
reading
writing
saving
searching